Sirtaki

Komşu Kültürün Vazgeçilmezi!

Ege’nin karşı kıyısındaki komşu Yunanistan’ın geleneksel dansı olan Sirtaki, Bizans döneminde İstanbul’da oynanan Hasapiko Argo dansından doğmuştur. Bir diğer Yunan dansının adı olan Sirto sözcüğüne, Yunanca’da küçültme ve şirinleştirme eki olan -aki soneki eklenerek elde edilmiştir. Hasapiko Argo aynı ritimle başlayıp biten yavaş bir danstır. Bu dans İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında ortaya çıkmış ve gelişmiştir.

Sirtaki, Hasapiko Argo ile başlayan ancak bir süre sonra hızlanan izlemesi keyifli bir danstır. Kasap dansı olarak da adlandırılan Sirtaki dansını, Yunan kültünü tanımak isteyenler mutlaka öğrenmelidir. Yunan eğlencelerinin bir numaralı dansı olan sirtakiyi profesyonel eğitmenlerden öğrenmek istiyorsanız Tanju Yıldırım Akademi sizleri bekliyor…

Neden Sirtaki Kursu?

Yunan kültürünün vazgeçilmezlerinden olan Sirtaki’yi öğrenmek, yeteneklerinizi keşfetmek, dansın keyifli dünyasına adım atmak ister misiniz? Cevabınız evetse, sirtaki kursu tam size göre!

 • Yunan kültürünü tanımak
 • Yeteneklerinizi keşfetmek
 • Sosyalleşmek
 • Profesyonel dansçı olmak
 • Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak
 • Hobi edinmek için Sirtaki Kursu!

Sirtaki Dansı Nasıl Yapılır?

Sirtaki ağır ve aksak hareketlerle yapılan, bazen de hareketlenen bir danstır. Sirtaki müzikleri 2/4’lük bir ölçüye dayanır ve 4/4’lük ölçü ile biter. Buna bağlı olarak dansın da müziğin ölçüsüne göre şekillendiğini söyleyebiliriz. Sirtaki kursu dahilinde temel hareketler ve adımlar ile geçişler öğretilir.

Sirtaki oynanırken buzuki adı verilen geleneksel bir enstrüman kullanılır. İlk olarak bizim de kültürümüzde yer alan halay pozisyonu alınır. Sağa ve sola adımlar atılarak ağır şekilde ilerlenir.

Sirtaki oynamak kolay olmamakla birlikte öğrenildiğinde profesyonelleşmesi hızlı olan bir danstır. Karmaşık adımların yer aldığı sirtakide:

 • Coşku ve sevinç
 • Koy verme ve dağıtma
 • Toparlanma ve durulma bölümleri yer alır.

Her bölümün adımları ve ritmi farklıdır. Ağırdan hareketliye doğru ilerlenir. Sıçrama ve bükülme hareketleri de eklenerek dansın seyir zevki arttırılır. Tanju Yıldırım Akademi Sirtaki kursları sayesinde bu eşsiz dansı kolayca öğreneceksiniz, hemen kayıt yaptırın…

Neden Tanju Yıldırım Akademi?
Uzman Eğitmenler
Profesyonel eğitimci kariyerine sahip, ödüllü ve deneyimli eğitmenler.
Dans Geceleri ve Etkinlik
Öğrendiklerinizi pekiştirme imkanı bulacağınız dans geceleri ve organizasyonlar.
Modern Eğitimler
Dünyada uygulanan modern dans metotları, uluslararası ders içerikleri.
Ekonomik Eğitimler
Dans derslerinde ekonomik ödeme seçenekleri ve kampanyalı eğitimler.
Özel Ders İmkanları
Grup eğitimi almak istemeyen dans tutkunları için özel dans dersi fırsatları.

Sirtaki Kursu Süresi

Sirtaki kursu için dersler, diğer eğitimler gibi 2 – 3 ay temel olmak üzere haftada 1 gün yapılır. Kurs takvimi ve süresi ders programına göre değişebilir. Sirtaki kursları özel dersler şeklinde de verilebilir ve kişi kendine uygun program oluşturabilir.

Hobi amaçlı eğitim almak isteyenler 2 ay sonunda sirtaki yapabiliyor olurlar. Profesyonelleşmek isteyenler ise daha uzun bir eğitim sürecini göze almalılar. Sirtaki dansı kolayca öğrenebileceğiniz danslardan biri olduğu için ne kadar çok pratik yapılırsa o kadar hızlı öğrenilir.

Sirtaki Kurs Ücretleri Ne Kadardır?

Sirtaki kursu ücretleri;

 • Özel ders ya da grup eğitimi şeklinde olup olmamasına,
 • Yetişkin ya da çocuk grubu olup olmamasına,
 • Eğitimin süresine,
 • Sunulan imkanlara,
 • Haftalık ders sayısına ve eğitim programına göre şekillenmektedir.

Sirtaki kursu ücretleri her bütçeye uygundur ve özel eğitim almadıkça bütçenizi zorlamayacaktır. Çocuklar ve yetişkinler için verilen sirtaki derslerinin ücretleri farklıdır. Ancak alacağınız sirtaki eğitimi için ilk olarak kursunuzun sektördeki bilinirliğine, eğitmenlerin deneyimine, eğitim alacağınız yerin özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.

Tanju Yıldırım Akademi olarak sizlere kaliteli sirtaki eğitimleri sunarken imkanlarımızdan sınırsız şekilde yararlanmanızı sağlıyoruz. Gelin tanışalım…

Tanju Yıldırım Akademi İle Komşunun Kültürünü Yakından Tanıyın!

Tanju Yıldırım Akademi sirtaki kursu ile Yunan kültürünün keyifli dansını yakından tanımak ister misiniz? Dilerseniz grup dilerseniz özel eğitim olarak alabileceğiniz sirtaki dersleri ile bambaşka bir dansı keşfetme imkanı bulabilirsiniz. Uzman eğitmenlerden, konforlu sınıflarda, özel ilgi ve alaka görerek eğitim alma fırsatını kaçırmayın…