Zeybek

Yiğitliğin Dansı Zeybek İle Tanışın!

Ege denince akla ilk gelen Efeler ve Zeybek dansıdır. Cesaretin ve mertliğin dansı olarak bilinen Zeybek, kültürümüzün en güzel öğelerinden biridir. Cesur, adaletli ve haksızlığa düşman olarak bilinen Ege halkını temsil eden Zeybek dansı, günümüzde halen eğlencelerin ve kutlamaların vazgeçilmezidir.

Ege’nin tamamında oynanan, farklı yorumlamaları bulunan ancak her biri aynı etkileyici ve duygulandırıcı havayı taşıyan Zeybek dansını siz de Efeler gibi icra edebilirsiniz. Halk danslarına ilgi duyuyorsanız hemen hemen her dans kursunda zeybek dersi bulabilirsiniz. Tanju Yıldırım Akademi olarak sizler için hazırladığımız zeybek eğitimlerinden de yararlanabilirsiniz. Kültürümüzü yakından tanımak istiyorsanız haydi zeybek kursuna…

Neden Zeybek Kursu?

Özellikle erkeklerin dansa başlama sebebi olacak, Ege’nin yegane değerlerinden zeybek, dans tutkunu olan herkesin başlaması gereken bir dans.

 • Kültürümüzü yakından tanımak
 • Profesyonel Zeybek dansçısı olmak
 • Sosyalleşmek
 • Yeteneklerimizi keşfetmek
 • Dansı hayatımızın bir parçası yapmak
 • Daha mutlu bireyler olmak için Zeybek Eğitimleri!

Zeybek Dansı Nasıl Yapılır?

Ege’nin kendine has dans türü olan Zeybek; duruş, yürüyüş, sekme ve çapraz figürler, kaba hava oyunu, diz çökme, dizin yere vurulması, Kadıoğlu figürleri gibi farklı aşamalardan oluşmaktadır. Zeybek, 4 farklı türe ayrıldığı için her kursta aynı zeybeği göremeyebilirsiniz. Ancak temel eğitimde duruş, adım ve vuruşları öğrenebilirsiniz.

Zeybek; kaşıklı, teke zeybeği, ağır ve kırık zeybek gibi stillere ayrılırken her birinin oynanış amacı ve yeri farklıdır. Asaletin ve gururun temsili olan zeybek dansı, tek başına yapılabilirken çember halinde kalabalık gruplarla da oynanabilir.

Zeybek oynanırken efenin oyunu ağır olur, zeybek ve kadın dansçıların ise oyunu kıvraktır. Meydana çıkan Efeler ağırca gezinir ve arada yere doğru eğilip parmağını toprağa daha sonra silahlığına sürerek ayağa kalkar. Sonrasında efe kollarını kaldırarak oynamaya başlar. Meydanlarda sergilenen Zeybek dansı, izleyen herkesi farklı bir dünyaya taşımaktadır.

Neden Tanju Yıldırım Akademi?
Uzman Eğitmenler
Profesyonel eğitimci kariyerine sahip, ödüllü ve deneyimli eğitmenler.
Dans Geceleri ve Etkinlik
Öğrendiklerinizi pekiştirme imkanı bulacağınız dans geceleri ve organizasyonlar.
Modern Eğitimler
Dünyada uygulanan modern dans metotları, uluslararası ders içerikleri.
Ekonomik Eğitimler
Dans derslerinde ekonomik ödeme seçenekleri ve kampanyalı eğitimler.
Özel Ders İmkanları
Grup eğitimi almak istemeyen dans tutkunları için özel dans dersi fırsatları.

Zeybek Kıyafetleri

Zeybek dansının bir diğer dikkat çeken öğesi de kıyafetleridir. Ege yöresine özgü kıyafetlerin giyildiği zeybek dansında; erkekler fes, gömlek, çuka potur, kuşak, kemer, körüklü çizme, gümüş köstek, potur, yağlık kullanırken kadınlar işlemeli başlıklar, şalvar, cepken, dans ayakkabısı ve çorap kullanırlar.

Zeybek kursları arasında kıyafetli olarak pratik yaptıranlara denk gelirseniz çok şanslısınız demektir. Zeybek eğitiminiz tam olarak bu dansın atmosferi içinde geçer.

Zeybek Kursu Süresi

Zeybek kursları 2 – 3 aylık temel eğitimleri kapsamaktadır. Dileyenler özel dersler şeklinde de zeybek eğitimlerini alabilirler. İlk birkaç haftada kolay hareketler gösterilirken ilerleyen haftalarda zor hareketlere geçilir ve her öğrencinin zeybeği öğrenmesiyle kurs tamamlanır.

2 veya 3 aylık bir eğitim süreciyle zeybek dansının tüm teknikleri rahatlıkla öğrenilebilir ancak sürekli pratik yapmak gerekecektir. Profesyonel dansçı olmak isteyenler ise ileri eğitimlere katılarak yeteneklerini geliştirebilir.

Zeybek Kursu Ücretleri

Zeybek kursu ücretleri;

 • Özel ders ya da grup eğitimi şeklinde olup olmamasına,
 • Yetişkin ya da çocuk grubu olup olmamasına,
 • Eğitimin süresine,
 • Sunulan imkanlara,
 • Haftalık ders sayısına ve eğitim programına göre şekillenmektedir.

En çok tercih edilen kurslardan biri olan zeybek için ekonomik bir eğitim diyebiliriz. Ancak özel eğitimlerle grup derslerinin arasında fark olduğunu unutmamalısınız.

Tanju Yıldırım Akademi İle Zeybek Kültürünü Yakından Tanıyın!

Ege’nin yansıması, kültür mirasımız zeybek dansını öğrenmek için Tanju Yıldırım Akademi profesyonelliğinden yararlanın… Geniş dersliklerimiz, güncel ders programlarımız, pratik imkanlarımız, samimiyet ve keyifli bir eğitim ortamı sizi bekliyor.

İster grup isterseniz özel eğitim alın, zeybek dersleri ile kendinizi geliştirin, dans etmeyi hayatınızın bir parçası haline getirin…