Bale

Bale Kursu İle Kuğular Gibi..

Klasik bale; en temel anlatımla, sessiz güzel sanatlardan biridir. Bale sanatı aynı zamanda çok iyi bir spor dalıdır da… Yani bir bale sanatçısı, her iki nüveyi de üzerinde taşır. “Sanat ve Spor “ bu iki ayrı dal, bir bedende birleşir ve müthiş bir sanat dalını yani baleyi oluşturur. İtalyanca dans anlamına gelen “ballo” ya da “balletto” sözcüğünden türetilmiş olan bale köklü bir dans türü olarak halen popülaritesini korumaktadır.

Dünyanın en eski dansları arasında yer alan bale, zarafeti ve estetik duruşu ile sizi kendine hayran bırakacak. Özellikle çocukların gelişimine katkısı olan bale, sanatsever nesiller yetişmesini sağlayacak. Bale sanatı ile bedenini tanıyan, koordinasyonu gelişkin, dikkati tam, esnek ve kondisyon anlamında eğitilmiş, kendine güvenen, özgüveni yüksek bir insan tablosu ortaya çıkacaktır. Bu durum onların hem akademik, hem de sosyal anlamda önemli kılacak; hayatlarında, özgüveni yüksek, olumlu davranışlar sergileyeceklerdir.

Neden Bale Kursu? Bale Eğitiminin Çocuklara Faydaları

Bale eğitimini çocuklarınızı bambaşka bir dünyanın içine alacak. Bale kursları sayesinde çocuklarınızın fiziksel ve ruhsal gelişimleri desteklenecek. Mutlu birer birey olarak çocuklarınızın yetişmesini sağlayan bale, okuldaki başarılarından arkadaşlık ilişkilerine kadar hayatlarındaki her şeyi olumlu şekilde etkileyecek.

“Çocuğumu neden bale kursuna göndermeliyim?” diyen anne babalar için balenin yararlarından bahsedecek olursak:

 • Çocukların kendilerini ve vücutlarını tanımalarını sağlar.
 • Çocukların omurilik ve iskelet yapısını geliştirir.
 • Sağlıklı büyümelerini sağlar.
 • Esneklik ve güç kazandırır.
 • İfade yeteneklerini geliştirir.
 • Müzik bilgilerini ve kulaklarını geliştirir.
 • Özgüven duygularını geliştirir.
 • Ekip çalışmasını öğretir.
 • Sorumluluk alma becerilerini geliştirir.
 • Yaratıcılık kazandırır.
 • Planlı ve programlı yaşamayı öğretir.
 • Doğru beslenmeyi öğretir.
 • Sanatsal bakış açısı kazanmalarını sağlar.
 • Sahne ve performans deneyimi kazandırır.
 • Okul hayatında daha başarılı olmalarını sağlar.
Bale, çocuklarınızın tüm hayatına etki eder, onları sanata saygılı ve sevgi dolu bireyler olarak yetiştirir…

Bale Nasıl Yapılır?

Bale, en kuralcı danslardan biridir. Bale kursları genellikle 3, 4, 5 ve 6 yaş gurubu eğitimleri ile çocukları baleye hazırlar. Ardından klasik bale eğitimi verilerek çocuklar bale sanatı içinde yetiştirilir. İlk sene zıplama, dans, müzik ve koordinasyon kavramları öğretilir. Algıları ve müzik bilgileri geliştirilir. Çocukların müzik kulağının geliştirilmesi ve dansı sevdirmek amaçlanır.

Bale kursu dahilinde yıllarca sürecek olan eğitimlerde; Bale Tarihi, Streching ve Kondisyon, Anatomi ve Kinesiyoloji, Jimnastik, Solfej, Point, Mimik, Ritmik, Modern Dans, Jazz Dance, Karakter Dansları, Pas de Deux, Drama ve Doğaçlama konuları işlenir. Takım çalışması ve koreografi bilgisi kazandırılır.

Çocuklarımız bale kıyafetlerini giyerek parmak ucunda durmayı, yürümeyi ve dönmeyi öğrenirler. Her sene biraz daha kabiliyetlerini geliştirirler.

Neden Tanju Yıldırım Akademi?
Uzman Eğitmenler
Profesyonel eğitimci kariyerine sahip, ödüllü ve deneyimli eğitmenler.
Dans Geceleri ve Etkinlik
Öğrendiklerinizi pekiştirme imkanı bulacağınız dans geceleri ve organizasyonlar.
Modern Eğitimler
Dünyada uygulanan modern dans metotları, uluslararası ders içerikleri.
Ekonomik Eğitimler
Dans derslerinde ekonomik ödeme seçenekleri ve kampanyalı eğitimler.
Özel Ders İmkanları
Grup eğitimi almak istemeyen dans tutkunları için özel dans dersi fırsatları.

Çocuklar Baleye Kaç Yaşında Başlamalı?

Çocuklarını bale kursuna göndermek isteyen aileler, baleye kaç yaşında başlamak gerektiğini merak ediyorlar haliyle. Bale için en ideal yaş 3 – 4 arası hazırlık, 5 – 6 arası ilk adımlardır. 2 sene baleyi ve kendini tanıyan çocukların motor becerilerini geliştirdikten sonra baleye başlamaları idealdir.

Ancak bale kursları daha büyük çocuklarımıza da eğitim vermektedir. En geç 4 yaşında baleye başlayamayan çocuklar 7 – 11 yaş arası da baleye başlayabilirler. Özellikle yeteneği fark edilen çocukların baleye erken başlaması avantajlı olacaktır.

Bale Kursu Ücretleri

Bale kursu ücretleri;

 • Özel ders ya da grup eğitimi şeklinde olup olmamasına,
 • Sınıfın yaş gruplarına,
 • Eğitimin süresine,
 • Sunulan imkanlara,
 • Haftalık ders sayısına ve eğitim programına göre şekillenmektedir.

Bale kursları diğer kurslara nazaran biraz daha pahalı olabilir. Ancak çocuklarımızın yıllar sürecek bir eğitime tabi tutulması nedeniyle bale kursu ücretleri idealdir. Önemli olan eğitmenin profesyonelliği ve kursun kalitesidir.

Tanju Yıldırım Akademi Bale Kursu İle Geleceğin Bale Sanatçılarını Yetiştiriyoruz…

Biz bunu nasıl başarıyoruz! Biz öncelikle eğitimim sistemimize,  her yaş gruplarına özel olarak hazırladığımız müfredatımıza ve çok özenle seçtiğimiz eğitimcilerimize güveniyoruz. Her yaş kategorisine uygun, çocukların sıkılmadan ama hayranlık duyarak öğreneceği teknikleri, en etkin şekilde vererek büyük kazanımlar sağlıyoruz. Böylelikle çocuklarımız ileride seçecekleri hangi sanat dalı, hangi spor dalı olursa olsun yada sadece hobi amaçlı yapmak isteyecekleri her türlü aktivite de dahi, kökten aldığı disiplinin ve eğitimlerinin meyvelerini ömürleri boyunca tadıyorlar.

Alanında uzman bale eğitmenlerimiz ile tanışmak, sınıflarımızı yakından görmek, aklınıza takılanları sormak için akademimize gelin, çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlayalım…